Jste zde

Domů

Korfu v kostce

Paleokastritsa, Korfu

Dovolená na Korfu znamená dovolenou na řeckém ostrově s italskou atmosférou. Korfu je s rozlohou 592 km² druhým největším z Jónských ostrovů a ze všech řeckých ostrovů zaujímá sedmé místo, co se týče velikosti. Žije zde přibližně 120 tisíc obyvatel, z toho asi 45 tisíc v hlavním městě Kerkyra.

Nachází se v blízkosti jižního cípu Itálie a na severovýchodě je jen úzkým průlivem oddělen od Albánie. Ve středověku mělo Korfu přezdívku "Drepane" (Srp). Každý, kdo vidí ostrov z letadla nebo ho najde na mapě, jistě bude vědět proč. Svým tvarem totiž Korfu připomíná právě tento zakřivený nástroj.

Vzhledem k jeho blízkosti k Itálii byl ostrov vystaven ranému římskému vlivu. Benátský styl se na Korfu datuje do několik set let trvající okupace Benátčany, která skončila až v roce 1852. Na mnoha domech jsou ještě dnes patrné velmi krásné portály z této éry.

Na archeologické lokality není Korfu nijak zvlášť bohaté. Mnoho starověkých památek se nachází pod nově postavenými bytovými domy a tak jsou vykopávky téměř nemožné.

Ve starověkém Řecku ale Korfu stejně nijak důležitou roli nehrálo, a to díky své odlehlé geografické poloze. Po dlouhou dobu byl ostrov používán pouze jako zastávka při lodních výletech na italský ostrov Sicílie a byl jen řídce osídlen.

Většina hotelů se nachází na východě ostrova, místní pobřeží má jen malé pláže.

Na hornatém severu Korfu nabízí bohatou vegetaci. Pantokrator o výšce 906 metrů je nejvyšším vrcholkem na ostrově. Silnice, která vede nahoru, nabízí nádherný výhled na úrodné svahy a hluboké rokliny.

Jižní kopcovitá část je hustě zalesněná olivovníky, jejich počet je kolem 3,5 miliónu. Olivový olej je nejvýznamnějším zemědělským produktem na Korfu. Rostou zde také cypřiše, platany, fíkovníky, citronovníky a pomerančovníky, stejně jako borovice, akáty a kaktusy.

Západní pobřeží nabízí malé písečné pláže, které jsou obklopené vysokými útesy. Pláž Glyfada Beach je se svojí délkou jeden kilometr a šířkou 100 metrů opravdu raritou. Z hlavního města Kerkyra se na tuto pláž pohodlně dostanete veřejnou autobusovou dopravou.

Milovníkům nudistických pláží doporučujeme pláž Mirtiotissa. Přírodní pramenitá voda stékající dolů po skalních stěnách této pláže slouží návštěvníkům jako sladkovodní sprcha.

Korfu má velký počet taveren, kaváren a nočních klubů. Také sportovních a rekreačních aktivit jako je pěší turistika, plachtění, kanoistika, windsurfing, golf anebo jízda na koni je zde víc než dost. Určitě doporučujeme šnorchlování u pobřeží, kde můžete poznat nádherný podmořský svět.

Na každém místě ostrova se alespoň jednou za rok něco slaví - na počest patronů obcí a farností se konají v jejich jménu církevní svátky. Každé místo má svého patrona. Kvůli staletí trvající benátské nadvládě je Korfu jasně ovlivněno tradicemi Benátek.

První slavnostní událostí roku je zde právě karneval, který se slaví tři neděle a čtvrtek před Růžovým pondělím.

Korfu na Facebooku

Přihlášení