Jste zde

Domů » Turistické zajímavosti

Svátky a náboženství, 2. část

Ostrov Korfu s kostelem Agios Spyridonas

Večeře na Velikonoční neděli vypadá u většiny rodin stejně, k jídlu bývá tradičně citrónová polévka a panuje přitom skvělá atmosféra. Velikonoční beránek se pak podává na Velikonoční pondělí v tom nejužším rodinném kruhu či s přáteli a všichni si užívají velikonočních svátků.

Téměř každá obec ostrova Korfu má svého ochránce neboli patrona, což samozřejmě také bývá spojeno s různými svátky.Na ostrově uctívají místní obyvatelé celou řadu tamních patronů. Snad v každé vesnici a v každém městečku se konají pravidelné modlitby, při nichž prosí místní lidé tyto svaté o ochranu a shovívavost.

Za hlavního patrona ostrova je považován svatý Spyridon a právě na jeho počest se tu konají několikrát do roka působivá náboženská procesí ve všech částech ostrova. Zvláště zajímavé jsou pak velikonoční pobožnosti, při nichž se kosti svatého v kostele Agios Spyridonas vybírají a opět slavnostně ukládají do stříbrné rakve.

Podle legendy se Spyridon narodil jako syn obyčejných lidí a poté, co se obrátil k víře a ještě později byl zvolen místním biskupem, se zasloužil o mnohá zázračná uzdravení. Jeho kanonizace započala, když otevřeli jeho hrob za účelem přenesení pozůstatků, a ten voněl po čerstvých bylinkách. To bylo znamením k zahájení jeho svatořečení.

25. března se slaví státní svátek připomínající boj Řeků za svobodu, kteří v ten den roku 1821 povstali proti turecké okupaci. Zástupci církve a armády spolu se školáky v krojích procházejí za doprovodu hudby ulicemi měst.

21. května se oslavuje připojení ostrovů v Jónském moři k Řecku, k němuž došlo v roce 1864 a 28. října je státní svátek, kdy si lidé připomínají vstup Řecka do války v roce 1940. Tradičně se při něm konají vojenské přehlídky.

Vánoční svátky se na ostrově Korfu slaví 24. a 25. prosince, ovšem jen v kostele a nikoliv doma, jak je tomu zvykem v naší republice.

Po celý rok se ve všech obcích slaví Panagiria ‒ církevní svátek na památku různých světců. Hodně se při nich tančí, jí dobrá jídla a pije.

Ale na Korfu se s radostí slaví také karneval. Jeho tradice spadá do období, kdy ostrovu vládli Benátčané. Karneval se slaví vždy tři soboty a poslední čtvrtek před popeleční středou.

Každý turista, který se ocitne na ostrově, by si neměl nechat ujít oslavy některého ze svátků. Různých venkovských oslav a hudebních podniků se tu koná opravdu hodně a byla by to veliká škoda, kdybyste promarnili takový zážitek.

Místo

Kostel Agios Spyridonas, Kerkyra 39° 37' 30.324" N, 19° 55' 23.7396" E
Location

Korfu na Facebooku